Difrotec builds better interferometer than the best in market
better accuracy than fizeau interferometer
High accuracy point diffraction interferometer
High accuracy point diffraction interferometery
Industrial point diffraction interferometery
point diffraction interferometer
point diffraction interferometry
absolute surface form
optical metrology
Interferometer
transimtted wavefronts quality testing
high phase contrast fringe patterns
modern interferometry techniques
testing microscope optics
testing adaptive optics
testing ultraviolet optics
testing tescopes optics
testing space optics
testing wavefronts
imaging wavefronts
nanometer resolution optical surface detection
high precision optical instrument
Automatic fringe analysis

Ettevõttest Difrotec

Difrotec tegutseb 2009. aastast. Ettevõte on välja töötanud uue põlvkonna mõõtmisseadme, mis kontrollib optiliste elementide ja süsteemide kvaliteeti väga kõrge täpsusega.

Tänapäevasel optikatööstusel on kaks põhiarengusuunda: optikat tehakse keerulise kuju ning väikse suurusega. Üks näide sellest on vabavormiga läätsed (inglise keeles freeform optics), mis oluliselt erinevad traditsioonilistest nõgusa ja kõvera vormiga läätsetest. Vabavormiga läätseid kasutatakse selleks, et suurendada optiliste süsteemide efektiivsust ja paindlikkust ning vähendada süsteemis olevate elementide arvu. Viimane on võimalik, kuna vabavormiga läätsed sisaldavad endas mitu erineva vormiga läätset.

Vabavormiga läätsete omadused mängivad olulist rolli erinevates rakendustes. Nt autotööstuses neid kasutatakse autode valgsustussüsteemides autojuhi nägemisvõimaluste parendamiseks nt pimedal ajal, kuid samas tehakse seda nii, et mitte segada ega vähendada vastandsuunas liikuva autojuhi nägemust. Teine oluline rakendus on kosmose aparaadid: teleskoobid, sateliidid, kaamerad jne. Seal vabavormiga läätsed oluliselt tõstavad pildikvaliteeti, mis on eriti tähtis maa monitooringus kliima jälgmisel või julgeoleku eesmärgiga.

Selleks, et kontrollida vabavormiga läätsede kvaliteeti praegu turul olevad mõõteriistad ei sobi. Konkureerivade instrumentide puudus on see, et need vajavad nn referentsläätseid (inglise keeles transmission spheres) – väga kallid ja täpsed optilised elemendid, need on tavaliselt kõverad või tasased. Kuid kui on vaja kontrollida keerulise vormiga läätseid, siis selliste referentsläätsete kasutamine on raske ja tihti kasutu.

Kvaliteedi ehk läätse vormi kontroll on lahutamatu osa optikatootmise protsessist, sest nagu optikud räägivad: “ei saa teha seda, mida ei saa mõõta” (you can’t make what you can’t measure). Optikatehased, mis kasutavad konkureerivaid seadmeid, ei suuda täita kõiki oma klientide nõudmisi. Teised optikatehased peavad ümber korraldama oma tootmiprotsessi ning leida uusi võimalusi kvaliteedi kontrolli tõstmiseks. Siin tuleb neile appi Difrotec oma seadmega, mis kontrollib optiliste süsteemide ja elementide kvaliteeti sõltumata nende vormist ja suurusest. Seadme nimetus on difraktsiooniline interferomeeter D7, see põhineb printsiibil, mis ei vaja referentsläätseid. Lahendus on patenteeritud (USA patent No. 10247539, Euroopa patent No. EP3187820).

D7 on võimeline mõõta läätsete ja peeglite vormi, mis on nii eraldi optilised elemendid kui ka osad optilisest süsteemist ning kontrollida kvaliteeti juba kokkupandud optilisel süsteemil (nt mikroskoop, teleskoop, jne).

Difrotec on Eesti usaldusväärne ettevõte 2023, 2024 ja parim Tartu ettevõtja 2024.

Difrotec OÜ

Teaduspargi 13,
50411 Tartu, Estonia

+372 590 16617